Historie

Počátek hřebčína HF spojujeme s rokem 1993, kdy spolumajitelé Stanislav Hošák a Aleš Fiala zakoupili na doporučení pana Ing. Stanislava Hošáka zakladatelku chovu, tříletou klisnu Jívu z chovu pana Zdenka Babora.
Jíva pochází z rodiny východoněmecké klisny Dielesy a otcem je hřebec Furioso Kunín. Jíva se úspěšně zúčastňovala všech tří ročníku soutěží KMK se Stanislavem Hošákem a po dosažené sportovní výkonnosti stupně S byla připuštěna. Od této doby působila v chovu. Byl ji dopřán pouze jeden partner a tím byl hanoverský bělouš Gotward po legendárním Godhard, který působil v novojičínském chovu až do svých třiceti let. Jíva s Gotwardem splodila dva potomky. Dceru Jiwanu a hřebečka jménem Jiwan, který byl půlroční odstaven úhynem své matky. Později byl vyměněn z panem Bolkem Polívkou za klisnu Ruletu, která se Stanislavem Hošákem sportovala ve stejné době jako Jíva až do výkonnosti T.
Chov hřebčína HF je tedy založen na těchto dvou rodinách sportovně prověřených klisen Jíva a Ruleta.13.2. 2008 byl naším hřebčínem zakoupen hannoverský plemenný hřebec Radegast, který byl pro původního majitele VFU Brno vybrán a do ČR zakoupen panem Ing. Stanislavem Hošákem.

Hřebčín HF reprezentují dvě střediska. S chovatelským provozem ve Velkých Hošticích u Aleše Fialy a se sportovním provozem v Životicích u Nového Jičína u Stanislava Hošáka a Jany Lošáková. Ve Velkých Hošticích jsou ustájeny chovné klisny s hříbaty a plemenný hřebec Radegast, v Životicích u NJ probíhá odchov mladých klisen do stáří tří let, výcvik mladých koní a sportovní činnost koní v majetku jak našeho hřebčína, tak i ostatních partnerů a majitelů koní. Hřebečky odstavené od svých matek umisťujeme do testačních odchoven. Zde jsou odchováváni do tří let věku, přičemž je u všech testována dědičnost užitkových vlastností ve skupině s hřebečky jiných chovatelů. Náš hřebčín spolupracuje především s testační odchovnou firmy Horymas vedenou rodinou Kinclových.

Náš hřebčín se ve velké míře zúčastňuje chovatelských akcí pořádaných v rámci ČR a není tajemstvím, že díky našemu hannoverskému zaměření usilujeme o prezentaci našeho chovu i na zahraniční scéně.