Federweisser

2906 Federweisser (Feiner Graf – Lungau – Nomade)

Akcelerační hannoverský ryzák narostlý 166 cm KVH, narozen 2.2.1994. Je synem hannoverského hnědého Feiner Graf a hannoverské ryzé klisny Loriny po Lungau. Lorina se umisťovala v parkurových soutěžích stupně T, další z dcer Lungau, klisna Luna, je matkou olympijského vítěze a současně jednoho z nejlepších drezurních koní na světě, Salinera. To dokazuje vícestranné sportovní využití koní linie Der Löwe.

FedikNJ3Federweisser absolvoval Körung hannoverských hřebců v německém Verdenu v roce 1996, byl körován a zakoupen Zemským hřebčincem Celle. Na podzim roku 1997 úspěšně dokončil třistadenní test tříletých hřebců v Celle s vynikajícími výsledky jak při drezurní, tak i skokové zkoušce. Byl ohodnocen vysoce nadprůměrným celkovým indexem 142,97 b., kdy za drezůru získal 144,51 b. a skok 135,52 b. Během výcviku a výkonnostních zkoušek byl ohodnocen těmito známkami:



Výkonnostní zkoušky Výcvik
Charakter 8
Temperament 9
Připravenost 9
Konstituce 8
Skok volnost 7,67
Parkur 9,5
Skokový styl 9
Jezditelnost 8 10
Krok 7,67 8
Klus 8,67 8
Cval 7,67 8
Terenní zkouška cvalová 7,67
Terenní zkouška skoková 7,33


S těmito výsledky se stal vítězem zkoušek, nejlepším tříletým hřebcem jak drezurním, tak i skokovým a patří tak do desítky elitních hřebců s celkovým indexem nad 140 b. za posledních 17 let stejného testu. Po dokončených výkonnostních zkouškách byl Federweisser nadále v přípravě pro sport. Z počátku byl připravován drezurně, následně i skokově. Své kvality začal potvrzovat a na vrchol sportovní kariéry se začal dostávat v letech 2003 - 2005, kdy se umisťoval na předních místech jak v drezurních tak i skokových soutěžích. Ve sportu dosáhl své vlastní sportovní výkonnosti T jak v drezúře, tak i ve skákání.

Federweisser 003Federweisser 008
Jeho sportovní kariéra vyvrcholila na českých parkurových kolbištích pod jezdcem Stanislavem Hošákem, se kterým získal titul Mistra ČR pro rok 2008 a společně dosáhli několika vítězství a předních umístění ve Velkých cenách jak při domácích, tak i mezinárodních závodech CSI.

Federweisser je typickým ušlechtilým představitelem svého plemene. Je nositelem více jak 20 % krve A1/1. Disponoval dobrým zdravím, dobrou živitelností, korektním exteriérem s krásným osvalením všech partií těla, bezproblémovostí při ošetřování. Byl to hřebec hrdý a citlivý, vynikajícího charakteru, velmi vnímavý, inteligentní a komunikativní, příjemného temperamentu a báječně jezditelný. Měl vynikající elastickou mechaniku pohybu. Skok silný a velmi pozorný.

Federweisser 009Fedik 010
Federweisserova chovatelská kariéra začala v roce 1998. Pochází z rodiny, která je výkonnostně velmi vysoko hodnocena. Při korektním fundamentu a výrazně vyvinutých tělesných partií, je mnohostranně použitelný. Dle ročenky Hannoverského svazu je výrazným zlepšovatelem jak exteriérových vlastností, tak i výkonnosti. Do roku 2010 má v Německu registrováno celkem 302 potomků. Má 72 dcer zapsáno v chovu z nichž 19 je prémiovaných (St.Pr.St.) a 1 körovaného syna. Nejstarší potomci dosahují sportovní výkonnosti T ve skákání, drezúře i všestrannosti, kde se skvěle presentuje již několikanásobná vítězka mezinárodních závodů, tmavá hnědka FRH Fantasia pod Andreasem Dubovskim. V drezúře se na českých kolbištích velmi úspěšně presentuje vítěz pětiletých koní hřebec Ferry, ježděný výbornou Evou Jančaříkovou. Dvojice byla velice úspěšná i na světovém šampionátu drezurních koní ve Verdenu v r.2010. V plemenné knize ČT, ve které působí od roku 2006, má zatím registrováno nejstarší potomstvo ročníku 2007, které je zdravé, krásného exteriéru s výraznou mechanikou pohybu. Důkazem toho jsou výsledky hodnocení hřebečků v TO a výsledky dcer po VZ, např. Jennifer HF je vítězka VZ s hodnocením 8,7b. a Dagmarka - VZ za 8,6b. a navíc 3.místo při Celostátní přehlídce tříletých klisen 2010.

Federweisser 002Chovatelským cílem připáření Federweissera je udržení korektního exteriéru, upevnění skokového potenciálu, zlepšení pohybových předpokladů, sportovního charakteru, pracovitosti a jezditelnosti.

Hřebčín HF má po hřebci v od5chovu Jennifer HF březí po Drosselklang II, z Jolany po Radegast, Dagmarku z Deborah po Radegast a hřebečka Felixe z Fleur po Lopez (TO hřebečků Suchá).

Federweisser bohužel předčasně uhynul dne 27.7.2009. V poslední připouštěcí sezóně 2009 bylo čerstvým spermatem připuštěno 100 klisen. Hřebčín HF je majitelem mražených inseminačních dávek tohoto skvělého plemenného hřebce a chovatelům nabízí jednu mraženou ID za 350euro.

Kontakt Aleš Fiala

tel:. 602586565.